De volaille – skąd nazwa?
Dokładne pochodzenie nazwy kotleta nie jest w pełni jasne. Nazwy „de volaille” lub „kotlet po kijowsku” wskazują na francuskie lub ukraińskie pochodzenie. Wg ukraińskiej wersji taki sposób przyrządzania mięsa drobiowego pochodzi od kucharzy z Kijowa, z przełomu XIX i XX w., którzy opracowali go prawdopodobnie z myślą o serwowaniu dania w ekskluzywnych restauracjach gościom z zagranicy. Alternatywna teoria mówi, że kotlet po kijowsku ma korzenie we francuskiej kuchni, która była popularna w Rosji, w XVIII wieku, za czasów panowania Katarzyny II.
Kotlet po kijowsku – przepis
Poniżej przepis na tradycyjny de volaille z masłem. „Dewolaje z kurczaka z masłem” mogą być też przyrządzane na inny sposób: również z żółtym serem, szpinakiem, pieczarkami z cebulką.
Składniki:
- Pierś z kurczaka
- Masło
- Olej roślinny
- Koperek
- Czosnek
- Jajka
- Bułka tarta
- Mąka pszenna
- Sól i pieprz
Sposób przygotowania:
- Rozcieramy czosnek, siekamy koperek. Łączymy z masłem, doprawiając odrobiną pieprzu. Następnie dzielimy tak przygotowane masło na części.
- W trzech oddzielnych naczyniach przygotowujemy składniki: mąkę, bułkę tartą oraz rozbite i wymieszane jajka.
- Piersi z kurczaka rozkładamy na boki, pomagając sobie za pomocą nacięć wykonanych nożem. Delikatnie rozbijamy piersi tłuczkiem na cienki płat, nie rozrywając struktury mięsa.
- Formujemy kotleta de volaille z kurczaka. W tym celu zawijamy płat mięsa wokół masła, następnie formujemy owalny walec.
- De volaille z masłem oprószamy mąką, następnie zanurzamy w roztrzepanym jajku i otaczamy w bułce tartej. Aby zapobiec wyciekaniu masła, końcówki kotleta po kijowsku panierujemy podwójnie.
- Na patelnię z klarowanym masłem lub rozgrzanym olejem kładziemy kotlety i smażymy na złoty kolor. Następnie przekładamy na pergamin i umieszczamy na 5-8 minut w piekarniku w temperaturze max. 190°C.
De volaille z kurczaka – z czym podać?
Z czym najlepiej smakuje kotlet po kijowsku? Poniżej propozycje dań obiadowych z użyciem De Volaille Extra Aves z oferty HoReCa. Ważną zasadą jest, by serwować de volaille z kurczaka od razu po usmażeniu, aby po rozkrojeniu wyciekło z niego gorące masło.
- De Volaille Extra Aves z ziemniakami, zasmażana marchewka z groszkiem.
- De Volaille Extra Aves z kaszą jaglaną, surówka z białej kapusty.
- De Volaille Extra Aves z ziemniakami, szparagi.
- De Volaille Extra Aves z kluskami śląskimi, buraczki.
Chcesz podbić podniebienia swoich gości? Sięgnij po De Volaille Extra Aves, przygotowywane zgodnie z tradycyjnymi recepturami. Podaj z ziemniakami i szparagami, kluskami śląskimi czy zasmażaną marchewką z groszkiem, a stworzysz danie, które oczaruje smakiem i aromatem. Postaw na jakość i pewność, wybierając produkty Aves – gwarancję doskonałego smaku w każdym kęsie!
Poznaj więcej inspiracji: Filet z kurczaka po włosku.